Integracja Sensoryczna

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to zdolność dziecka do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych przez zmysły zarówno z otoczenia jak i z własnego organizmu.

Dzięki niej dziecko może segregować, porządkować i składać razem pojedyncze bodźce w pełne funkcje mózgu. Gdy funkcje te są zrównoważone, motoryka ciała łatwo dostosowuje się do otoczenia, umysł łatwo przyswaja informacje, a „dobre” (pożądane) zachowanie pojawia się w sposób naturalny. Integracja sensoryczna wpływa także na rozwój dziecka, zdolność do nauki i samoocenę.

Jak rozpoznać zaburzenia Integracji Sensorycznej?

Żeby stwierdzić zaburzenia integracji sensorycznej, należy przeprowadzić diagnozę. Jednak objawy zaburzeń są możliwe do rozpoznania przez rodziców i nauczycieli.

Mogą to być:

• zaburzenia napięcia mięśniowego
  • szybka męczliwość,
  • niezgrabność ruchowa,
  • słaba koordynacja ruchowa,
  • problemy z manipulacją,
  • posługiwaniem się sztućcami, nożyczkami,
  • nieprawidłowy chwyt kredki, długopisu,
  • trudności w nauce czytania lub pisania,
  • trudności w koncentracji,
  • unikanie zabaw grupowych,
  • wycofywanie się z kontaktów społecznych,
  • trudności z wysłuchiwaniem poleceń,
  • problemy z nauką jazdy na rowerze,
  • unikanie zabaw na huśtawce, karuzeli lub nadmierne poszukiwanie takich zabaw,
  • nadwrażliwość na światło,
  • nadwrażliwość na dźwięki,
  • unikanie zabaw plasteliną, malowania palcami,
  • unikanie dotykania niektórych faktur, np. piasku,
  • trudności w próbowaniu nowych potraw,
  • trudność w założeniu nowych ubrań,
  • zaburzenia mowy.

Na czym polega terapia integracji sensorycznej?

Terapia polega na rozwijaniu prawidłowego odbioru i analizy bodźców dostarczanych z otoczenia poprzez zmysły zewnętrzne (wzrok, słuch, dotyk, smak, węch) oraz płynące z własnego ciała poprzez zmysły wewnętrzne (równowagi i czucia głębokiego). Terapia SI jest dla dziecka atrakcyjna, gdyż ma charakter wesołej zabawy ruchowej. Podczas tej zabawy dostarczane są dziecku takie bodźce, których najbardziej potrzebuje jego system nerwowy (co wiemy z diagnozy ). Terapia ta zwana "naukową zabawą" odbywa się w sali wyposażonej w specjalistyczny sprzęt i pomoce do stymulacji wszystkich systemów zmysłowych. Terapeuta przygotowuje dla każdego dziecka indywidualny program dostosowany do jego potrzeb.